KONTAKT 5 Rol Yapma Oyunları

Etzelburg sponsorluğunda gerçekleşecek KONTAKT 5 Rol Yapma Oyunları’nda, rol yapma oyunlarının 4 hali sizi bekliyor! Etkileşimli rol yapma oyunları, canlandırmalı rol yapma oyunları, anında rol yapma oyunları ve seyyar rol yapma oyunları ile RYO’ya doyacaksınız!

Rol Yapma Oyunu Nedir?

Rol yapma oyunu, yani kısaca RYO, oyuncuların karakterlerinin rollerine girerek oynadıkları oyunlardır. Bilgisayar üzerinde oynamaya alıştığınız World of Warcraft, Elder Scrolls, Neverwinter Nights ve Fallout gibi rol yapma oyunlarının bir masa etrafında sohbet havasında oynanan halleri ise “masaüstü rol yapma oyunları” (İng: Tabletop Role-Playing Games) olarak adlandırılır ve KONTAKT etkinliklerinde kısaca “rol yapma oyunları” olarak bahsedilir.

Masaüstü rol yapma oyunları, oyun yöneticileri tarafından hazırlanan hikayeler üzerinden belirli kural kitapları takip edilerek oynanır. Oyuncular, bilgisayar oyunlarında bulunan kısıtlamalara maruz kalmadan kendi karakterlerini kağıt üzerinde oluşturur ve oyun yöneticisinin hikayesine ve kullandığı sisteme bağlı olarak oyunu bu karakterlerin rollerine girerek oynar.

Bilgisayar oyunlarında verilen görevler bu oyunlarda oyun yöneticileri tarafından verilir veya hikayenin akışında kendiliğinden ortaya çıkar. Hikayenin bilinmezliği ve merak unsurunun devamı ise, oyunu mekanik kurallarına göre işleyen zar ve kart benzeri şansa dayalı araçlar ile sağlanır.

KONTAKT 5′te Rol Yapma Oyunları

KONTAKT etkinliklerinde oynatılacak masaüstü rol yapma oyunları, tecrübeli oyuncular için olduğu kadar yeni oyuncuların da zevk alabilmeleri için tasarlandı.

Bütün oyunların kayıtları etkinlik sırasında alınacaktır. Eğer etkinlik sırasında yapacağınız kayıt işlemlerini kolaylaştırmak isterseniz KONTAKT RYO Ön Kayıt Sistemi‘nden yararlanabilirsiniz. Yapacağınız ön kayıtlar sadece 11:30′a kadar geçerli olacaktır. 11:30′a kadar etkinlik alanında kaydınızı onaylatmamanız halinde yerinize başka oyuncular alınacaktır; fakat bu RYO oynayamayacağınız anlamına gelmeyecektir ve Anında RYO sistemi gün boyunca oyun bulmanıza yardımcı olacaktır.

Seyyar RYO

Rol yapma oyununun en temel hali. KONTAKT 5′te gerçekleşecek bütün rol yapma oyunları gibi yeni başlayanlara uygun olacak Seyyar RYO, seyyar oyun yöneticilerimiz tarafından etkinlik alanında sürpriz olarak kurulacak. Eğer siz de kısa sürecek seyyar oyunlarımızdan birine katılma şansını yakalarsanız seyyar RYO görev kartını kazanabilir ve görev sistemimizin büyük ödüllerine bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Anında RYO

Kayıt kaçırma ve kayıtlı oyuncuları bekleme derdine son. Anında RYO, bildiğimiz masaüstü RYO oyunları içinde, oyuncuları ve oyun yöneticilerini etkinlik süresince buluşturabilmek amacıyla kurgulanmış bir hizmettir. Amacı etkinlik sırasında RYO oynamak ve oynatmak isteyen katılımcılara mümkün olan iletişim ve lojistik destekleri sunmaktır. RYO kayıt masasına gelerek oyun açmak için veya oyun oynamak için talep oluşturmanız sisteme dahil olmanız için yeterlidir.

Anında RYO sisteminde çakılı oyuncu kayıtları yok. Duyuru ve talep amaçlı olarak açılacak ön kayıtların geçerliliği saat 11:30′a kadar sürecek ve hemen ardından etkinlik mekanında bulunan oyuncuların kayıt olduğu bekleme listesi ile oyunların kontenjanları tamamlanacak. Böylece, oyun ve oyuncuyu olabildiğince hızlı buluşturarak hem oyun yöneticilerinin hem de oyuncuların oyunlarına bir an önce başlayabilmeleri sağlanacak.

Ayrıca, Anında RYO tüm gün boyunca verilen bir hizmet olacak. Bu nedenle sabah geç kalsanız bile gün içinde açılan bir oyun size RYO eğlencesini sunabilir. Erken biten bir oyun istenirse başka bir grupla bir kere daha oynanabilir. Anında RYO ile sınırsız bir RYO deneyimi sizi bekliyor. KONTAKT 5′e ister ön kayıtlı, ister kayıtsız gelin ve istediğiniz oyunu oynayın!

Etkileşimli RYO

Tüm masaların aynı anda aynı hikayenin parçası olduğu, bu RYO türünde hikaye eş zamanlı ilerlerken her oyun grubunun diğer oyun grubunun hikayesine dolaylı ve hatta bazen doğrudan müdahil olacağı zengin bir oyun deneyimi sizleri bekliyor. Yapıları gereği daha uzun süren etkileşimli RYO oyunları, daha da çok RYO isteyenler için biçilmiş kaftan. KONTAKT 5′te, “StarCraft” ve “Dungeons and Dragons”  konulu iki etkileşimli rol yapma oyunu bulabilirsiniz.

Canlandırmalı RYO

Hikayenin içinde olma hissi için Canlandırmalı RYO gruplarına katılın. Tek yapmanız gereken kendinize güvenmek ve aldığınız rolü canlandırmak. Oyuna, konuya göre hazırladığınız kostümünüz ile katılarak masaüstü rol yapma oyunlarının cosplay hobisiyle buluştuğu bu RYO türünde, daha da çok eğlenebilirsiniz. Sadece karakterinizin rolüne değil, kıyafetlerine de girdiğiniz canlandırmalı rol yapma oyunlarına KONTAKT 5′de Cthulhu mitosu konu olacak. Üstelik dekorumuz bir denizaltı…